Cecei Iskoláért Alapítvány

Cecei Iskoláért Alapítvány 2011 januárjában jött létre azzal a céllal, hogy a cecei iskolás gyerekek oktatási, nevelési céljainak megvalósítását támogassa. Fő célként jelöltük meg a kirándulások, táborozások, iskolán kívüli rendezvényeken való részvétel támogatását. Fontos feladatnak tekintjük az iskolai versenyek, vetélkedők szervezési költségeinek támogatását, továbbá az iskolai sport színvonalának folyamatos biztosítását.

Évről évre támogatjuk a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért, vagy hátrányos helyzetű diákokat is. Éveken keresztül testvériskolaikapcsolatot ápoltunk a nagyváradi általános iskolával, melynek során több alkalommal kerültek megrendezésre látogatások, rendezvények.

Az iskolák romló anyagi lehetőségeit szem előtt tartva fontos feladatként kezeljük a Cecei Általános Iskola infrastrukturális, informatikai és egyéb eszközeinek fejlesztését, továbbá az iskolaudvar és sportpálya, játszótér kialakítását, bővítését is.

Az elmúlt években a támogatásoknak két fontos területe volt: egyrészt a hátrányos helyzetű tanulók támogatása, másrészt a tehetségek felkutatása, azonosítása, tehetségük gondozása, kibontakoztatása. A legnehezebb körülmények között élő hátrányos helyzetű tanulók számára rendszeresen biztosítjuk a tanévkezdéshez elengedhetetlen eszközöket. A Covid járvány idején bekövetkezett tantermen kívüli digitális munkarend során 5 családot láttunk el –magánszemélyek felajánlásának köszönhetően – digitális eszközökkel a sikeres iskolai haladás érdekében.

Az iskola pedagógusai számos továbbképzésen vettek részt az elmúlt években. A módszertani megújulást támogató szakirodalmi, fejlesztő kiadványok beszerzését Alapítványunk is segítette.

Az elmúlt évek során műsoros esttel egybekötött alapítványi bálokat rendeztünk, ahol a tehetségfejlesztésbe bevont diákok és az őket mentoráló pedagógusok színvonalas produkciókkal mutatkoztak be. Így nemcsak az iskola, hanem szülők és a település lakói is betekintést nyerhettek a pedagógiai munka ezen szegmensébe.

Az Alapítvány folyamatosan hozzájárult az osztálykirándulások, iskolai táborok szervezési és lebonyolítási költségeihez. Fontos eredménynek tartjuk, hogy hozzá tudtunk járulni a tanulóbarát iskolai környezet kialakításához azzal, hogy az iskola auláját berendeztük asztalokkal, színes ülőbútorokkal.

Az Alapítvány és az intézmény dolgozói között kölcsönösen jó együttműködés alakult ki, hiszen az anyagi támogatások biztosításán túl, aktívan bekapcsolódunk az iskola életébe, valamennyi rendezvényen jelen vagyunk, segítjük a szervezési és lebonyolítási feladatokat is.

A pedagógusok folyamatosan önkéntes tevékenységet végeznek az Alapítvány által szervezett programokon, hozzájárulva ezzel a tanulók komplex személyiségfejlesztésének megvalósításához.

Bízunk abban, hogy ez a jó kapcsolat támogató hátteret biztosít az alapítványi célok megvalósításához.

Sokáig az alapítvány az 1 % adófelajánlásokból és az évről-évre megrendezett alapítványi bálok bevételeiből gazdálkodott. Korábbi közhasznúsági státuszát 2021-ben elveszítette, azonban az újbóli használat igénylése folyamatban van. Képviselőváltásnak köszönhetően az Alapítvány az elmúlt időszakban több sikeres pályázatot nyújtott be, melyek eredményeként az alapító okiratban megfogalmazott célok megvalósítása egyre hatékonyabb.

2021 októberében a Nemzeti Együttműködési Alap kiírására nyújtottunk be pályázatot, melynek célja a társadalmi felzárkózás és a tehetséggondozás, a hátrányos helyzetű tanulói csoportok támogatása Tálentum Műhelyek szervezésével a képzőművészet, természettudományos, informatika-robotika és sakk-táblajáték-logika témakörében. Az elnyert támogatás 2.535.000 Ft volt. A pályázat keretében beszerzett eszközök közül kiemeljük a programozható padlórobotokat, optikai egereket, lego készleteket és logikai táblajátékokat, a művészeti alkotás kellékeit. A projekt zárásaként tematikus kirándulásokon vettek részt a tanulók a Csodák Palotájában, a Fővárosi Növény- és Állatkertben, a Szépművészeti Múzeumban. 

2022 januárjában a Magyar Falu Programnak köszönhetően 1.999.008 Ft értékben vásároltunk kültéri bútorokat az iskola udvarára, hogy megteremtsük a diákok számára a kulturált, biztonságos szabadidő eltöltésének lehetőségeit, feltételeit.

2022 októberében a Nemzeti Együttműködési Alap kiírására pályázatot nyújtottunk be annak érdekében, hogy a pedagógusok, tanulók, szülők által elismert és kedvelt Tálentum Tehetségműhelyek szakmai programját – már kibővített tartalommal – folytatni tudjuk. Az elnyert támogatás 3.150.000 Ft volt. Az előző projekt keretében megkezdett eszközbeszerzéseket tovább folytattuk, új informatikai eszközök (fülhallgatók, padlórobotok), újabb lego készletek és táblajátékok, kreatív eszközök, távcsövek, vízvizsgáló berendezések érkeztek.

2023 augusztusában a Magyar Falu Program keretében tantermi szemléltető eszközök és 3 db digitális panel beszerzésére nyújtottunk be pályázatot 1.999.967 Ft értékben, hogy a Cecei Általános Iskolában folyó oktató-nevelő munka módszertani és IKT alapú fejlesztését támogathassuk. Az eszközök beszerzése folyamatban van.

2023 októberében a Nemzeti Kommunikációs Hivatal részéről pozitív megítélés alá esett az Adomány Cecei Általános Iskola atlétikai pályájának felújítása tárgyában benyújtott támogatási kérelmünk. A jóváhagyott összeg: 100.000 Ft.

Elbírálásra vár a 2023. október 18-án benyújtott NEA pályázatunk, melyben célul tűztük ki a Tálentum Műhelyek megújítását, az iskolaparkunk madárbaráttá tételét, illetve madárbarát tanösvény kialakítását, tematikus előadások szervezését. Az igényelt támogatási összeg: 4.500.000 Ft.

2024. március 26-án értesültünk arról, hogy a Cecei Iskoláért Alapítvány  High-Tech Suli Programra benyújtott pályázatát a bíráló bizottság támogatásra érdemesnek találta.

A sikeres pályázatnak köszönhetően 2024. június 5-én a Cecei Általános Iskolában kialakításra került egy korszerű, XXI. századi elvárásoknak megfelelő  tanterem.

Jelenleg az országban csupán 40 High-Tech Suli van, térségünkben mi büszkélkedhetünk ezzel a címmel.

A projekt keretében 40 millió forint értékben érkeztek tantermi berendezések és eszközök, többek között laptopok 3D nyomtatók, interaktív panel állvánnyal, töltő- és tárolószekrény a laptopokhoz, LEGO Spike robotok, dokumentumkamera, lézervágó, plotterező csomag, Micro:Bit, MakeBlock-mBot2 robotkészlet.

A pályázatba bevont pedagógusok, Ferenczi Roland, Ferencziné Fülöp Cecília és Markovitsné Jávorházy Kata megkezdték a felkészülést  a projekt megvalósítására, izgalommal és nagy örömmel vesznek részt a szakmai képzésben. Kollégáinknak ők fogják tovább adni azt a tudásanyagot, melyek szükségesek az új eszközök használatához, tanórákba történő beépítéséhez.

Elmondhatjuk, hogy valódi csodaként éltük meg a szerdai napot, hiszen valóra vált az az álmunk, hogy a cecei kisdiákok számára új lehetőségeket biztosíthatunk tudásuk gyarapításához, tehetségük kibontakoztatásához.

Ahogy a program missziója megfogalmazza: „A High-Tech Suli egy kapu a világ megismeréséhez. Mert minden gyerek egy önálló galaxis.”

Büszkék vagyunk arra, hogy az Alapítvány társadalmi szerepvállalása folyamatosan erősödik nemcsak az iskola, de a település életében is. Ennek szép példája volt a 2024 januárjában megrendezett jótékonysági bál is.